SEMINÁŘE A WORKSHOPY

Hřejivé srdce zahrady. Kompost a jak na něj


To, jak bude vaše zahrada prospívat, závisí z velké části na jejím srdci - kompostu. Bez kompostu, černého zahradnického zlata, hlavního zdroje živin pro vaše rostliny, se totiž žádná zahrada neobejde. Kompostování není žádná věda, ale na pěkné hromadě kompostu přitom jde ilustrovat řada zajímavých vědeckých principů a zejména se můžeme seznámit s jeho užitečnými obyvateli. Víte, proč kompost hřeje a může způsobit požár? Kolik má žížala srdcí a proč by bez nich bylo všechno jinak? Co se stane, když budete na kompost chodit čůrat? Jak souvisí kompostování s ochranou životního prostředí? Marco z KZ Pastina Vás provede procesem zakládání, tvorby a údržby kompostu, poradí, čeho se při kompostování vyvarovat (včetně praktických ukázek), vysvětlí, proč je kompostování tak důležité pro životní prostředí a bude se Vás nenápadně snažit přesvědčit o tom, že kompostovat lze úspěšně i pokud bydlíte v bytě.

Pro členy spolku Pastina je cena 80 Kč, pro nečleny 160 Kč, v ceně jsou nealkoholické nápoje a lehký oběd (polévka, sandwiche, bez obsahu kompostu), 2 x 1,5 h praktický workshop a přednáška.


Termíny: 7. dubna 2018


Nevyhovuje vám žádný vypsaný termín? Workshop můžeme připravit ve vámi zvoleném termínu (minimum 4 osoby).

Plevely - nemoc nebo lék, škůdci nebo pomocníci?

Známe je všichni - rostliny, kterým souhrnně říkáme "plevely", jsou obvykle pro zahrádkáře zavilým a vytrvalým nepřítelem, kterého není snadné porazit. Tento pohled na "plevely" nám často ale brání v tom vidět, že "plevel", souhrnný název pro obvykle synantropní (poblíž lidských sídel rostoucí) rostliny rostoucí bez našeho souhlasu či dokonce proti naší vůli, nemusí vždy být jen nemocí zahrady a škůdcem, který nás obírá o úrodu, ale že můžou být také lékem, potravinou, zapomenutou zeleninou, indikátorem stavu naší půdy či užitečným zahradním pomocníkem, který Vám nejen šetří vodu, ale i vylepšuje stav půdy, ubytovává či živí užitečný hmyz a spoustu dalších věcí. 

Plevelový workshop, který celkem bude trvat 2,5 hodiny povede nadšený zahrádkář Marco Stella. Povíme si něco o herbologii, oboru zabývajícím se "plevely", vyzkoušíme si na vlastní kůži, které jsou jedlé, pitelné, léčivé či jinak užitečné (víte například, proč mají archeologové rádi bez a kopřivy?), pokusíme se podle zastoupení plevelů určit, co na kterém záhonu schází a co naopak přebývá, povíme si něco o tom, co je to půdní semenná banka a trochu se při tom projdeme. 

Začátek na KZ Pastvina, následující 2,5 hodiny se budeme procházet po okolí a po zahradách (tedy do těch, do kterých nás pustí) a procházku zakončíme kolem 19:30 společnou večeří, sestavenou z větší části právě z plevelů lektorem workshopu.


Pro členy spolku Pastvina je cena 120 Kč, pro nečleny 220 Kč, (v ceně jsou nealkoholické nápoje a lehká večeře, posezení s volnou diskuzí, 2, 5 hodiny praktického workshopu)


Termíny: 31. května 2018


Nevyhovuje vám žádný vypsaný termín? Workshop můžeme připravit ve vámi zvoleném termínu (minimum 4 osoby).

Zvěřinec na zahradě. Zahradní živočichové a jak s nimi nakládat

Ačkoliv zahrady a zahradničení si spojujeme zejména s rostlinstvem, zdravý chod zahrady, stejně jako každého jiného ekosystému, se neobejde bez širokého spektra živočichů. Během workshopu se seznámíme se základními skupinami živočichů, které můžeme mezi záhony potkat a povíme si o tom, jak mohou prospívat, ale i škodit. Povíme si něco o roli domácích zvířat v zahradě a jejich praktickém využití. Zaměříme se na šetrné a ekologicky příznivé způsoby prevence a likvidace a vytlačení škůdců. Z přepravních palet začneme stavět hmyzí hotel, nezbytné zahradní zařízení, ve kterém najdou domov stovky drobných zahradních pomocníků. A jako obvykle společně povečeříme něco z plodů naší zahrady, ideálně v grilované úpravě a pod naší novou zahradní pergolou. A se soumrakem se pokusíme vystopovat opomíjené noční zahradní pomocníky, totiž můry, ježky a zejména netopýry,


Cena jednotná 300 Kč, v ceně je večeře a nealko nápoje, časová dotace 4 hodiny, pro zájemce o neformální posezení u ohně program pokračuje do pozdních hodin.


Termíny: 18. července 2018


Nevyhovuje vám žádný vypsaný termín? Workshop můžeme připravit ve vámi zvoleném termínu (minimum 4 osoby).