WORKSHOPY A SEMINÁŘE

Permakulturní řádění

Permakulutra- co to vlastně je? V tomto semináři si vysvětlíme naprosté základy toho, co se za tímto magickým slovíčkem schovává. Proběhneme se po zahradě, prohrabeme v kompostu, řekneme si, co jde dělat jinak, co funguje a co ne. Seminář je zcela praktický a názorný, tepláky a rukavice s sebou! 

Závěrem celého semináře přímo před vašimi zraky připravíme menu z aktuálních lokálních surovin a zbytek večera strávíme v družné konverzaci nad dobrou krmí! 

Cena 450 Kč / osoba 

Termíny: 5. 6. 2020 

Hry v přírodě pro aktivní rodiny

Přejete si odtrhnout vaše (či sousedovic) děti od tabletů a smartfounů, vzít je na výlet do přírody, a zároveň neposlouchat, že je bolí nožičky a že se nudí? Zkušená lektorka Anna Havel pro vás připravila velmi akční seminář plný nápadů na hry a aktivity pro děti i starší děti (dejme tomu dospělé :) ). Seminář bude zážitkový, interaktivní a v přírodě. Zřejmě se umažeme, takže na sebe pěkně teplákovku a kvalitní boty! (Aby se seminář nezvrtnul na kurz první pomoci při zvrtnutém kotníku.) 

Cena 250 Kč / dospělá osoba, děti zdarma


V ceně je veškerý materiál, občerstvení a malý dárek na památku.

Termíny: bude upřesněno

Zvěřinec na zahradě - zahradní živočichové a jak s nimi nakládat

Ačkoliv zahrady a zahradničení si spojujeme zejména s rostlinstvem, zdravý chod zahrady, stejně jako každého jiného ekosystému, se neobejde bez širokého spektra živočichů. 

Během workshopu se seznámíme se základními skupinami živočichů, které můžeme mezi záhony potkat, a povíme si o tom, jak mohou prospívat, ale i škodit. Povíme si něco o roli domácích zvířat v zahradě a jejich praktickém využití. Zaměříme se na šetrné a ekologicky příznivé způsoby prevence a likvidace a vytlačení škůdců. 

Z přepravních palet začneme stavět hmyzí hotel, nezbytné zahradní zařízení, ve kterém najdou domov stovky drobných zahradních pomocníků. A jako obvykle společně povečeříme něco z plodů naší zahrady, ideálně v grilované úpravě a pod naší novou zahradní pergolou. 

Se soumrakem se pokusíme vystopovat opomíjené noční zahradní pomocníky, totiž můry, ježky a zejména netopýry

Cena: 450 Kč / osoba

Termíny: bude upřesněno

Kompost - hřejivé srdce zahrady

To, jak bude vaše zahrada prospívat, závisí z velké části na jejím srdci - kompostu. Bez kompostu, černého zahradnického zlata, hlavního zdroje živin pro vaše rostliny, se totiž žádná zahrada neobejde. Kompostování není žádná věda, ale na pěkné hromadě kompostu přitom jde ilustrovat řada zajímavých vědeckých principů a zejména se můžeme seznámit s jeho užitečnými obyvateli. 

Víte, proč kompost hřeje a může způsobit požár? Kolik má žížala srdcí a proč by bez nich bylo všechno jinak? Co se stane, když budete na kompost chodit čůrat? Jak souvisí kompostování s ochranou životního prostředí? 

Marco z KZ Pastina Vás provede procesem zakládání, tvorby a údržby kompostu, poradí, čeho se při kompostování vyvarovat (včetně praktických ukázek), vysvětlí, proč je kompostování tak důležité pro životní prostředí a bude se Vás nenápadně snažit přesvědčit o tom, že kompostovat lze úspěšně i pokud bydlíte v bytě.

Cena 450 Kč / osoba

Termíny: bude upřesněno

Plevely - nemoc nebo lék, škůdci nebo pomocníci?

Známe je všichni - rostliny, kterým souhrnně říkáme "plevely", jsou obvykle pro zahrádkáře zavilým a vytrvalým nepřítelem, kterého není snadné porazit. 

Tento pohled na "plevely" nám často ale brání v tom vidět, že "plevel", souhrnný název pro obvykle synantropní (poblíž lidských sídel rostoucí) rostliny rostoucí bez našeho souhlasu či dokonce proti naší vůli, nemusí vždy být jen nemocí zahrady a škůdcem, který nás obírá o úrodu, ale že můžou být také lékem, potravinou, zapomenutou zeleninou, indikátorem stavu naší půdy či užitečným zahradním pomocníkem, který Vám nejen šetří vodu, ale i vylepšuje stav půdy, ubytovává či živí užitečný hmyz a spoustu dalších věcí. 

Plevelový workshop, který celkem bude trvat 2,5 hodiny povede nadšený zahrádkář Marco Stella. Povíme si něco o herbologii, oboru zabývajícím se "plevely", vyzkoušíme si na vlastní kůži, které jsou jedlé, pitelné, léčivé či jinak užitečné (Víte například, proč mají archeologové rádi bez a kopřivy?), pokusíme se podle zastoupení plevelů určit, co na kterém záhonu schází a co naopak přebývá, povíme si něco o tom, co je to půdní semenná banka a trochu se při tom projdeme. 

Cena 450 Kč / osoba

Termíny: 15. 5. 2020

Recy-věci aneb tvoříme z odpadů

Zábavný tvůrčí workshop, kde se trošku umažeme.  Celá akce začne návštěvou nedaleké skládky, kde nabereme materiál. Na Pastvině si poté společně přetvoříme odpad na praktické skvosty, a to od prvních nákresů po samotnou realizaci. Všechno nářadí a další materiál máme, kreativitu rovněž, každé setkání bude jedinečné a spontánní!

Cena 250 Kč / osoba
Termíny:
bude upřesněno