NÁŠ PŘÍBĚH

Náš příběh

Červenec 2017: Na území pravěkého hradiště Nad Obůrkami je po pas dospělého člověka narostlý plevel a náletové dřeviny. Vykopali jsme studnu a umístili větrné čerpadlo. Začínáme stavět plot a přístřešek pro koně. Cílem je kontrolovanou pastvou upravit terén.

Srpen 2017: Přicházejí naši spřátelení lichokopytníci. Koně Jesika s Imrich začínají s kultivací prostoru. Vypasenou zeleň přeměňují na hnojivo pro budoucí komunitní zahradu.

Prosinec 2017: Velká skupina lehce podchlazených dobrovolníků staví vyvýšené záhony a zaváží je zmíněným hnojivem. Vypisujeme žádost o grant na magistrátu hl. města Prahy.

Únor 2018: Přesazujeme náletové křoviny, aby vytvořily živý plot. Kultivuje se přístupová cesta. Lichokopytníci stále aktivně vytvářejí hnojivo.

Březen 2018: Marco Stella, Anna Havel a Jakub Guman na ustanovující schůzi zakládají zapsaný spolek Pastvina s cílem dodat plánované komunitní zahradě oficiální status. V domovech zakládajících členů jsou zaseta první semínka sazenic, která v budoucnosti zaplní záhony na Pastvině. Byl vztyčen velký stan, postaveny stoly, dostavěn plot kolem komunitní zahrady a lichokopytníci byli vykázáni do menšího výběhu. Konečně slavnostní otevření a komunitní zahrada Pastvina přivítala první návštěvníky. Bylo proneseno pár slov, vypito pár piv a zkonzumována řada buřtů.

Duben 2018: První zahrádkáři si adoptují záhonky a začínají set a sázet. Lichokopytníci se přesouvají kultivovat další přilehlé oblasti. Průběžně se přistavují další vyvýšené záhonky. Zasazeny jsou ovocné stromy. Přistěhoval se další koník Dolomit.

Květen 2018: Dozvídáme se, že grant nebude. Navzdor tomu zvyšujeme úsilí a budujeme dál. Postavili jsme kompostovací kadibudku, zahradní houpačku a kurník. Přivážíme první slepice, převážně dámy zachráněné z klecových chovů. Čistíme okolí od pneumatik, ze kterých stavíme hřiště. Stavíme a osidlujeme společné záhony i domečky pro brouky a ještěrky. Dostali jsme od dobrých lidí klouzačku a houpačko-kolotoč. (A co děti, mají si kde hrát? Mají.) Oslavíme společně čarodějnice. Přistěhoval se králík a morče.

Červen 2018: Zahradničíme. Zvelebujeme. Začínáme pořádat semináře, besedy a zážitkové akce pro veřejnost. Budujeme komunitu a navštěvuje nás stále větší množství sousedů i lidí z daleka. Přistěhovalo se prasátko Frankie a kachny.

Červenec 2018: S podporou MČ Vinoř začínáme stavět pergolu. Sklízíme co jsme zaseli. (Převážně zeleninu) První koncerty, grilovačky a celkové blaho

Zajímá vás jak náš příběh pokračuje dál? Sledujte nás na Facebooku a Instagramu !